Дома Фудбал Англија Еден играч не верува дека Ван Дајк не бил издриблан цела сезона

Еден играч не верува дека Ван Дајк не бил издриблан цела сезона

0

Никој не го издрибла цела сезона – ова е реченицата со која најчесто се опишува квалитетот на стоперот на Ливерпул Вирџил Ван Дајк.

Најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот никој не успеа да го издрибла во сезоната 2018/2019.

За Клоп да го има на располагање Ливерпул мораше да плати 80 милиони евра и јасно е дека не погреши.

Серхио Агуери, Лео Меси, Роберт Левандовски, Сон Хеунг Мин…Се некои од играчите со кои се сретна Холанѓанецот. Напаѓачи кои би го издриблале секој дефанзивец, но не и Ван Дајк.

Меѓутоа Бразилецот, Лукас Моура не верува дека тоа е баш така, тој тврди дека Ван Дајк е издрибалн и тоа токму против Тотенхем.

„Не знам дали тоа е вистина, велат дека никој не го издриблал…Ако човекот  помине покрај вас тоа е веќе дриблинг. Не знам, играчите постојано поминуваа покрај него. Знам дека постигнав гол против Ливерпул и тој беше оставен назад, но дека е добар, добар е“, изјави Моура.

Се добива впечаток дека Моура не го интересира критериумот кој се зима во предвид (дали некој е издриблан) туку важно му е што неговиот тим успеал да ја надмурди комплетната одбрана на Ливерпул.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Азар им одговори на оние кои тврдат дека е дебел (ВИДЕО)

Белгиецот Еден Азар кој ова лето пристигна во Реал не можеше да дебитира во Ла Лига поради…