Дома Македонски спорт Дејан Тодевски 24 часа непрекинато го искачуваше Водно: Помина 84 километри и 9.585 висински метри!

Дејан Тодевски 24 часа непрекинато го искачуваше Водно: Помина 84 километри и 9.585 висински метри!

Дејан Тодевски од Скопје направи голем подвиг – успеа да истрча 84 километри и да помине 9.585 висински метри за 24 часа.

Предизвикот Тодевски го започна вчера во 16:00 часот, а го заврши денес. Како и што најави претходно на неговиот Фејсбук профил тој се движеше по патеката Цеткова од Средно Водно до Крстовар.

Ваквата дисциплина наречена Скајранер е се повеќе популарна во спортистите низ светот. Тодевски е првиот кој имаше да започне еден ваков предизвик и на крајот успеа да го совлада.

Во продолжение погледнете кратко видео од деловите во подвигот објавени на неговиот „Инстаграм“ профил.

Фото: Дејан Тодевски (ФБ)

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Вујин и Чупиќ оптимисти пред дуелот со ПСЖ

Искусниот ракометар на Вардар, Марко Вујин е оптимист дека Вардар може до победа на претст…