Дома Фудбал Репрезентации Депај е нов рекордер во репрезентацијата на Холандија

Депај е нов рекордер во репрезентацијата на Холандија

Фудбалерот на Барселона Мемфис Депај (27) стана нов холандски рекордер.

Холандија во шестото коло од квалификациите убедливо ја победи Турција со 6:1, а одличен беше Депај кој постигна хет-трик.

Со овие голови Депај стана најефикасниот холандски фудбалер во една календарска години и зад себе остави легенди како Клајверт, Хунтелар и Ван Перси.

Депај во 2021 година за Холандиај постигна 12 голови. Ист број на голови има и Клајверт, но на Депај му беа потребни девет, додека на Клајверт 11 месеци за тој подвиг.

Вкупно во репрезентацијата на Холандија Депај има 70 натпревари и 30 голови. Беше ефикасен и во младинските селекции каде што на 41 натпревар постигна 18 голови.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Реал Мадрид е новиот европски шампион!

Реал Мадрид вечерва во Париз стигна до 14-тата титула европски шампион. Победата ја донесе…