Дома Македонски спорт Два златни медали за македонските каратисти на ЕП во Данска

Два златни медали за македонските каратисти на ЕП во Данска

0

Историски ден за македонското карате и македонскиот спорт. Петар Спасеновски и Доан Османи денеска станаа европски шампиони во У21, на Европското првенство кое се одржува во Данска.

Европското првенство Македонија го заврши со вкупно четири медали, по две златни и две сребрени.

Покрај денешните први места, вчера македонските каратисти Глигор Петков стана вицепампион за јуниори, а претходно Бојан Костов освои сребрен медал кај кадетите.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Убаво беше да се гледа македонското знаме на „Ол-Стар“ – Браво Осман! (ФОТО+ВИДЕО)

Кошаркарот на Кливленд Кавалерс, Чеди Осман кој е роден во Охрид изминатата вечер настапи …