Дома Фудбал Франција Гросо по само една победа доби отказ во Лион

Гросо по само една победа доби отказ во Лион

Италијанецот Фабио Гросо повеќе не е тренер на Лион откако доби отказ од функцијата поради слабите игри и резултати.

Пред два месеци Гросо го наследи Лорен Блан на клупата, меѓутоа разочарувачките настапи на Лион продолжија и тимот остана закован на дното. Гросо победи само еднаш и тоа на гости против Рен.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Отказот за Гросо дојде по поразот на последниот домашен натпревар од Лил кога веќе беше јасно дека ќе следи разделба.

Привремено екипата ќе биде предводена од Пјер Саж кој во последните месеци ја завршуваше функцијата директор на тренинг-центарот на Лион. Новиот тренер би требало да биде назначен во текот на наредната недела. Викендов Лион го очекува натпревар против Ленс.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Франција

Проверете

Нов кикс на Баерн, само реми против Фрајбург

Баерн Минхен освои само бод на гостувањето кај Фрајбург (2:2) и со тоа ја продлабочи криза…