Дома Фудбал Германија Горецка и Кимих започнаа голема акција, на која се приклучија голем број фудбалери

Горецка и Кимих започнаа голема акција, на која се приклучија голем број фудбалери

Фудбалерите на Баерн Минхен, Леон Горецка и Џошуа Кимих донираа милион евра во борба против коронавирусот.

Платформата “We kick corona” формира фонд за собирање помош, а ја основаа Горецка и Кимих.

За сега донирањето оди добро. Веќе се собрани два ипол милиони евра, а донации и натаму пристигнуваат.

На акцијата се приклучија и останатите репрезентативци. Сопствени средства донитаа Матс Хумелс, Сане, Дракслер, Хектор, Ховедес и Собастијан Руди.

Секако дека оваа акција е за пофалба, која со сигурност ќе помогне во борбата против бирусот, а се надеваме дека и дел од нашите интернационалци ќе започнат една таква акција за донација.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

СЕДИ ДОМА И ПОТСЕТИ СЕ: Легендарни дуели од Премиер лигата (видео)

Во време кога има недостаток на спортски настани, а и препораките се да седиме дома, добро…