Дома Фудбал Италија Годините за Фабио Кваљарела се само број!

Годините за Фабио Кваљарела се само број!

За поранешниот италијански репрезентативец Фабио Кваљарела годините се само број.

Кваљарела во дресот на Сампдорија проживува втора младост. Минатата сезона на 36 години беше најдобар стрелец во Серија А, а од негово заминување во пензија нема да има ништо и следното лето.

Годините се само број кога е неговиот квалитет во прашање, а водејќи се по тоа претседателот Масимо Фереро на искусниот напаѓач му го обнови договорот до летото 2021 година. Кваљарела за клубот од Џенова ќе игра до својата 38. година.

Кваљарела е на 20.место на листата на вечни стрелци во Серија А, а низ кариерата настапуваше за Удинезе, Наполи, Јувентус, Торино, Асколи…

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Нант во чест на Сала ќе игра во боите на Аргентина и ќе помогне на клубовите во оваа земја (ФОТО)

Пред точно една година се урна авионот со кој леташе Емилијано Сала кон Кардиф. Во чест на…