Дома Фудбал Италија Гатузо до Пирло: Те чека тешка работа

Гатузо до Пирло: Те чека тешка работа

Јувентус вчера потврди дека нов тренер на екипата ќе биде Андреа Пирло, кој пред само девет дена ја доби работата како стратег на тимот до 23 години.

Легендарниот италијански фудбалер и поранешен член на Јувентус и Милан на клупата ќе го наследи Маурицио Сари, кој доби отказ по елиминацијата во Лигата на шампиони од Лион.

Наполи синоќа загуби во Барселона со 1-3, а новинарите го прашаа тренерот Џенаро Гатузо што мисли за поставувањето на Пирло за нов тренер на „Старата дама“.

„Е, сега тешко него, зашто ова е таква работа. Има среќа што ја почнува тренерската кариера во Јувентус, но за оваа работа не е доволна само одличната кариера како фудбалер. Мораш постојано да учиш, постојано да работиш, а некогаш не можеш ниту да спиеш доволно“, кажа Гатузо.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Официјално: Кандрева потпиша за Сампдорија

Искусниот играч Антониот Кандрева и официјално ја засили Сампдорија. Поранешниот италијанс…