Дома Останати Тенис Вториот тенисер во светот е победник на Индијан Велс

Вториот тенисер во светот е победник на Индијан Велс

КАРЛОС АЛКАРАЗ го освои Индијан Велс откако во финалето го победи Русинот Данило Медведев со 7:6(5), 6:1.

Со овој резултат вториот тенисер во светот ја одбрани минатогодишната титула, исто така освоена против Медведев, денес четвртиот тенисер во светот. Ова е негов прв освоен турнир по Вимблдон минатата година.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Сега двократниот победник на Индијан Велс, престижен турнир од серијата Мастерс 1000, кој многумина го нарекуваат Петти Грен слем, со овој триумф поведе против Медведев со 4:2. Исто така, тој стана првиот тенисер по Борис Бекер кој двапати по ред го освоил овој турнир пред својот 21 роденден. Бекер го направи тоа во 1987 и 1988 година.

Ова беше 13-ти освоен турнир на Алкараз во кариерата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал после две години победи на земја

Рафаел Надал денеска го одигра својот прв натпревар по пауза од 103 дена и запиша лесна по…