Дома Останати Авто Мото Во Формула 1 вакво нешто не се случило скоро 30 години

Во Формула 1 вакво нешто не се случило скоро 30 години

Џорџ Расел од редовите на Мерцедес го постави најбрзото време во квалификациите пред трката за Големата награда на Канада, деветтата трка од светскиот шампинат.

Успеа да дојде Расел до својата втора пол-позиција на патеката Жил Вилнев во Монтреал со време од 1:12.000. Интересно е што Британецот од Мерцедес имаше исто време како и Макс Верстапен, меѓутоа прв го постави времето, па затоа тој ќе ја има пол-позицијата.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Една ваква ситуација во најбрзиот караван во светот немало уште од 1997 година.

Луис Хамилтон трката ќе ја започне од седмата позиција, а тандемот на Ферари Леклер и Саинц од 11-та, односно 12-тата позиција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Медиумите по потписот го потсетија Ракитиќ на изјава до 2006 година

Хрватскиот ветеран Иван Ракитиќ и официјално беше претставен како нов фудбалер на Хајдук о…