Дома Фудбал Англија Видиќ тврди дека еден од најдобрите напаѓачи на денешницата е роден стопер

Видиќ тврди дека еден од најдобрите напаѓачи на денешницата е роден стопер

Поранешниот играч на Манчестер Јунајтед, Немања Видиќ зборуваше за тоа против кои играчи му било најтешко да игра, а еден од нив е и Серхио Агуеро.

Српскиот фудбалер помина осум години на „Олд Трафорд“ запиша 300 настапи за Манчестер Јунајтед и помеѓу останатите играше и против Серхио Агуеро во дербито против Манчестер Сити и истакна дека Аргентинецот има единствени вештини.

„Агуеро изгледа како фудбалот на теренот да не го интересира. Тој не изгледа како некој кој ќе претрча 10 метри и тогаш – бум прави спринт. Убеден сум дека Агуеро е роден како стопер. Знае каде топката ќе дојде и каде треба да нападне. Но, во шеснаесетникот има ниско тежиште и тоа му помага брзо да ја промени насоката, посебно тоа му користи против големите англиски стопери“.

„Шутира брзо, може да влезе и во дриблинг…Играв против него кога не водеше Дејвид Мојс, тие победија со 4:1. Тоа беше еден од моите најлоши натпревари за Јунајтед“, изјави Видиќ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Вчера за Борусија покрај Халанд блесна и уште една млада ѕвезда (ВИДЕО)

Не се случува често во било кој спорт после успешниот татко и синот да тргне по неговите с…