Дома Останати Кошарка Евробаскет Апсолутен бојкот на Евролигата во Атина: Кошаркарите и навивачите на Панатинаикос ја бојкотираа химната

Апсолутен бојкот на Евролигата во Атина: Кошаркарите и навивачите на Панатинаикос ја бојкотираа химната

0

Екипата на Панатинаикос на свој терен го играше мечот од 22. коло во Евролигата против Басконија, а пред почетокот на овој меч е забележана несекојдневна сцена во режија на играчите и навивачите на грчкиот клуб.

Познато е дека Панатинаикос веќе некое време се во „војна“ со Евролигата, а вечерва кошаркарите на оваа екипа одбија да излезат на терен и да ја испочитуваат традицијата на интонирање на официјалната химна на натпреварувањето.

На бојкотот се придружија и навивачите во салата кои ја исвиркуваа химната.

Како што се наведува тренерот на Панатинаикос, Паскал ги известил судиите пред почетокот на мечот дека неговите избраници не сакаат да ја слушаат химната.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Евробаскет

Проверете

Мекинро тврди: Ѓоковиќ ќе освои повеќе Грен слем титули од Надал и Федерер

Легендарниот тенисер Џон Мекинро е убеден дека Новак Ѓоковиќ ќе успее да биде подобар од Р…