Дома Македонски спорт Мак фудбал Ангеловски: Со победа над Летонија ќе имаме надежи за ЕП

Ангеловски: Со победа над Летонија ќе имаме надежи за ЕП

Македонската репрезентација ќе и гостува на Летонија во Рига, атмосферата е одлична и сите очекувата победа на нашата репрезентација.

Селекторот Ангеловски е свесен дека со победа на ова гостување Македонија ќе ги задржи надежите за историски пласман на Европско првенство.

Го респектираме тимот на Летонија, знаеме дека имаа лош натпревар против Австрија, но понекогаш тоа не мора да значи многу. За нас е ова многу важен натпревар, со победа на утрешниот натпревар, Македонија за првпат би била во егал завршница со надеж за пласман на ЕП преку групата. Ќе биде тоа дополнување по изборениот бараж во Лигата на нации. Го знаеме квалитетот на Летонците, ги респектираме, меѓутоа и веруваме во нашите можности“, истакна Ангеловски.

„Знаеме каков квалитет имаат Латвијците, но важен ни е нашиот настап. Ако мислиме премногу на нашиот ривал, си ги компликуваме работите. Затоа, мислиме како ние да одиграме најдобро. Очекувам многу од самиот себе, па сакам да помогнам да стигнеме до победа“, истакна Тричковски.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Кадетите со два нови порази на Медитеранските игри

Кадетската репрезентација на Македонија за ракометари до 19 години, настапува на Медитеран…