Дома Фудбал Италија Алегри после лекцијата на Барса: Прв чекор кон финалето!

Алегри после лекцијата на Барса: Прв чекор кон финалето!

Тренерот на Јувентус, Макс Алегри беше исклучително внимателен во изјавите и покрај големата победа над Барселона од 3:0 во првтиот четврфинален дуел.

Алегри јавно упати честитки до сите свои фудбалери и заклучи дека ова е само првиот чекор кон пласман во финалето.

„Морам да им честитам на сите мои играчи, но да потсетиме дека не очекува уште еден меч. Сметам дека ова е исклучитечно важен чекор во реализација на нашата цел, а тоа е пласман во финалето“, заклучи италијанскиот стратег.

„Не можам да ги кажам нашите шанси во проценти. Во Барселона ќе играме со цел да постигнеме голови. Јас сум сонувач, но исто и прагматичен и реалист. Напредуваме и правиме големи чекори напред. Јувентус има почит за Европа и пред се сега Европа има почит за Јувентус. Тоа е мојот најголем резултат за моите три години тука“, заклучи Алегри.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Клоп: Фирмињо не е спремен, Мане е во добра форма

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп повторно нема да може да смета на Роберто Фирмињо во ут…