Дома Македонски спорт Мак баскет Oдреден календарот: Новата кошаркарска сезона започнува на 8. октомври

Oдреден календарот: Новата кошаркарска сезона започнува на 8. октомври

На првата седница пред стартот на новата сезона 2022/2023, познати и натпреварувачките броеви и распоредот на одигрување


Меси против Левандовски -11 ден ↓↓↓Се е подготвено за старт на новата натпреварувачка сезона во најквалитетното натпреварување, Првата лига-мажи.

На првата седница пред почетокот на новата натпреварувачка сезона, на која присуствуваше и раководството на федерацијата, претседателот Перо Антиќ, генералниот секретар Владимир Георгиевски, и спортскиот директор Марјан Србиновски, претставниците на Здружението на Прва лига-мажи, го утврдија системот за натпреварување за сезоната 2022/2023 и календарот за натпреварување.

Беа одредени и натпреварувачките броеви на 12. клубови учесници во најквалитетното кошаркарско натпреварување:

1.Куманово 2009

2.Академија ФМП

3.Гостивар

4.Струмица

5.ТФТ

6.МЗТ Скопје Аеродром

7.Чаир 2030

8.Кожув

9.Пелистер

10.Еуро Никел 2005

11.Работнички

12.Феникс 2010

Согласно со Бергер-системот, формирани се и двојките за првото натпреварувачко коло, кое според календарот е предвидено да се одигра на 8. октомври:

Куманово 2009 – Чаир 2030

Академија ФМП – Кожув

Гостивар – Пелистер

Струмица – Еуро Никел 2005

ТФТ – МЗТ Скопје Аеродром

Работнички – Феникс 2010

На состанокот, претставниците на клубовите од Првата лига-мажи го избраа претставникот на КК Гостивар, Стојмир Дејаноски за нов претседател на Здружението на прволигашите.

Претставниците на прволигашките клубови се согласија и да има промена во времетраењето на преодниот рок, кој во претстојната натпреварувачка сезона ќе биде затворен заклучно со 1. март, а финансиските обврски кон федерацијата да бидат подмирени пред почетокот на новата сезона во прволигашкото натпреварување.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Србин кој беше соиграч со Гасол е новото засилување на МЗТ Скопје!

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Српскиот интерна…