Дома Останати Авто Мото Oбјавени платите во Формула 1: Познато колку заработуваат најплатените возачи

Oбјавени платите во Формула 1: Познато колку заработуваат најплатените возачи

Во викендот кој е пред нас започнува новата сезона во Формула 1, а претходно беа објавени платите кои ги добиваат возачите.

На врвот пред сите очекувано се наоѓа актуелниот шампион Макс Ферстапен. Сезонава Ферстапен ќе заработи 55 милиони долари, додека зад него Луис Хамилтон со 45 милиони. Првата тројка ја затвора Шарл Леклер со плата од 34 милиони долари.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Треба да се знае дека ова се плати без бонуси и клазулите од договорите, па така сигурно заработката им е нешто поголема.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Шокантни сцени во Серија А, фудбалер на Рома доби срцев удар

Стоперот на Рома, Еван Ендика на мечот против Удинезе колабираше во моментот кога топката …