Дома Останати Jaпонија потврди: Нема да има странски навивачи на ЛОИ во Токио

Jaпонија потврди: Нема да има странски навивачи на ЛОИ во Токио

Јапонија потврди дека странците нема да може да бидат на трибините на Олимписките игри (ОИ), кои ќе се одржат ова лето во Токио.

Јапонската Влада не сакаше да го ризикува здравјето на навивачите поради пандемијата на ковид-19 и поради тоа не им дозволи на странците да присуствуваат на големото натпреварување.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Од Организацискиот одбор на ОИ соопштија дека странците нема да присуствуваат на трибините, а поради тоа ќе им бидат вратени парите на тие кои веќе купиле билети за настанот.

Исто така, досега биле продадени 4,5 милиони влезници на државјани на Јапонија, додека милион биле продадени на странци, но секако парите ќе бидат вратени и не се очекува ОИ да имаат загуба поради тоа.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Ѓоковиќ рутински во полуфинале

Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на турнирот во Женева, откако со 2:0 го совлада…