Дома Македонски спорт Мак фудбал Вардар рутински против Беласица, Шкендија победи во Битола

Вардар рутински против Беласица, Шкендија победи во Битола

Фудбалите на Вардар им се вратија на победите и со три бода се приклучија кон врвот откако со 3:1 ја совладаа Беласица.

Резултатот го отвори поранешниот фудбалер на Беласица, Мартин Мирчевски, а само неколку минути подоцна погоди друг дебитант Петровиќ.

На почетокот на вториот дел Робсон Да Силва ја врати надежта за Струмичани, но точка на мечот стави Петровски за конечни 3:1.

Шкендија триумфално се враќа од Битола иако имаше негатива уште по само 5 минути игра, откако Танушев погоди од пенал. Следуваше комплетен пресврт со головите на Ахмеди, Дориев и Ибраими.