Дома Фудбал Останато Обамејанг се огласи откако навивачите на Тотенхем го гаѓаа со банана

Обамејанг се огласи откако навивачите на Тотенхем го гаѓаа со банана

Во големото северно лондонско дерби фудбалерите на Арсенал вчера пред своите навиавчи го победија Тотенхем со 4:2, а одличен меч одигра Пјер-Емерик Обамејанг.

„Топчиите“ одиграа одлично второ полувреме, бидејќи успеаа да постигнат три гола и да победат со 4:2 иако на полувремето резултатот беше 1:2. Еден од најдобрите на теренот вчера беше Обамејанг кој два пати ја затресе мрежата на лутиот ривал.

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

Токму Обамејанг денеска е главна тема во англиските медиуми откако што некои навивачи на Тотенхем го навредија на расна основа. Додека Ауба го славеше голот за 1:0 еден од навивачите на Тотенхем фрли кон него со банана што остави голема дамка на овој натпревар.

Англиските медиуми го осудија ова однесување, додека од Тотенхем најавија дека сигурно ќе го казнат навивачот кој го направи ова. По ова кратко на Инстаграм се огласи и Обамејанг кој кратко и јасно изјави што мисли за тоа.

„Зошто луѓето го прават ова“, напиша Обамејанг со фотографија од вчерашниот натпревар.