Дома Останати Кошарка НБА Дончиќ погоди од невозможна позиција. Коментатор: Што? Што? Ова е лудо

Дончиќ погоди од невозможна позиција. Коментатор: Што? Што? Ова е лудо

ЛУКА ДОНЧИЌ одигра уште еден неверојатен натпревар во НБА, а неговиот Далас Маверикс го победи Хјустон со 125:107 и ја прекина нивната серија од 11 последователни победи. Словенечката НБА суперѕвезда го заврши натпреварот со 47 поени, 12 скока и седум асистенции.

Предводникот на Маверикс беше особено импресивен во седмата последователна победа на Далас во првата четвртина во која постигна 22 коша. До полувремето тој собра 32, а до крајот на натпреварот тој број го донесе на десеттиот највисок учинок во натпреварите од регуларниот дел од сезоната во НБА лигата.

Неговиот рекорд е 73 поени, кои ги постигна против Атланта Хокс во јануари оваа година.

Посебно се издвојува неверојатниот кош од безизлезна ситуација во акцијата од третата четвртина.