Дома Фудбал Лига на шампиони Видео: Бенфика се загуби во Москва, Челзи сигурен!

Челзи со високи 4:0 победи на гостувањето кај Карабаг и се пласираше во следната фаза, а важна победа забележа и ЦСКА Москва против Бенфика.

Задачата на избраниците на Антонио Конте им ја олесни Садигов, кој во 19-та минута заработи директен црвен картон, а до крајот на првиот дел Азар и Вилијан стрелаа за 2-0. Во вториот дел „сините“ рутински постигнаа уште два гола преку Фабрегас и Вилијам.

Во рамките на групата А, ЦСКА Москва ја совлада Бенфика со 2-0 пред своја публика. Шеников во 13-та минута го постигна водечкиот гол за победничкиот табор , а Жардел ја потврди победата за домаќините во 56-та минута со автогол.