Дома Останати Тенис Ѓоковиќ елиминиран од Синсинати!

Ѓоковиќ елиминиран од Синсинати!

0

Новак Ѓоковиќ не успеа да се пласира во финалето на АТП турнирот во Синсинати.

Српскиот тенисер во полуфиналето беше запрен од одличниот Русин Данило Медведев кој победи во три сета 3:6, 6:3, 6:3.

Ѓоковиќ го „бркаше“ педесетиот јубилееен настап во Мастерс финалињата, но рускиот тенисер на крајот беше поуспешен и ќе игра против Давид Гофан за титулата.

Така Ѓоковиќ ќе изгуби нешто повеќе од 600 бодови и на новата АТП листа Надал ќе го намали заостанувањето.

„Да бидам искрен, не знам како ми успеа. Бев толку уморен после првиот сет и мислев дека нема да можам да го одржам тој интезитет против Новак. Меѓутоа во вториот сет започнав да играм одлично“, изјави Медведев.

Финалето помеѓу Медведев и Гофан се игра вечерва од 22 часот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Урнебесно: Погледнете како Кинези сушат тениски терен (ВИДЕО)

Oваа недела се играа неколку тениски турнири во Кина. Еден од нив беше оној во женска конк…