Дома Останати Авто Мото Шок: Даниел Педроса се повлекува од Мото ГП!

Шок: Даниел Педроса се повлекува од Мото ГП!

0
pedrosa

Шпанскиот мотоциклист ја шокираше јавноста поради својата одлука да ја заврши кариерата на крајот на тековната сезона.

Шпанецот од Мото ГП караванот, Даниел Педроса објави дека од 2019 година повеќе нема да се натпреварува во најсилната мото класа.

Тој на ваков потег се одлучи откако го изгуби местото возач на Хонда, а потоа и не успеа да постигне договор со тимот на Јамаха.

„Прво што сакам да објавам е дека од следната година повеќе нема да се натпреварувам во шампионатот. Тоа е одлука за која размислував веќе неколку години и ја донесов со тешко срце, бидејќи ова е спортот кој го сакам. Оваа сезона ќе ја возам последната трка на 18 ноември на стазата во Валенсија, изјави Педроса.


Следете го Sportski.mk и на


Педроса веќе 18 години е една од иконите во МОТО ГП шампионатот. Тој е сопственик на две титули во класата од 125 кубика, како и една во 250 кубика. Меѓутоа, иако во изминатите 12 години се натпреваруваше во најсилната класа не успеа да се закити со шампионската титула.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Новото Ферари за прв пат на стазата

Екипата на Ферари вчера го направи првото пробно возење со новиот болид СФ-90. Веројатно н…