Дома Останати Кошарка НБА Чудна ситуација: Кошаркар на Лејкерси ќе биде шампион и ако во финалето победи Мајами

Чудна ситуација: Кошаркар на Лејкерси ќе биде шампион и ако во финалето победи Мајами

Лос Анџелес Лејкерси ги добија сите три рунди во плеј-офот со по 4:1 (Портланд, Хјустон, Денвер), Мајами во склад со својата додавка е навистина хит и иако не се очекуваше ги елиминираше Индијана, Милвоки и Бостон.

Тешко е да се прогнозира кој ќе биде шампион, но Дион Вајтерс сигурно ќе биде победник.

Како и да заврши финалната серија на 28 годишниот кошаркар му следува шампионскиот прстен. Причина за тоа е што е сезоната тој ја започна во тимот од Флорида, а ќе ја заврши во Лејкерси. Со тоа тој го исполни условот на лигата да ја добие наградата и да биде заведен како еден од шампионите кој и да победи.

Искусниот бек четири години беше во Мајами, меѓутоа оваа сезона се реши за промена. Вајтерс си замина пред крајот на 2019 година после несогласувањата со управата и откако беше три пати суспендиран.

На почетокот на февруари беше трејдуван во Мемфис, но таму се задржа само еден месец и потпиша за Лејкерси. За тимот на Лејкерси собра само седум натпревари со просек од 11.9 поени по натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Чешка имаше сили само за една четвртина, победа на САД од 35 поени разлика

Aмериканските кошаркари стигнаа до нова победа на Летните олимписки игри денес ја победија…