Дома Фудбал Чиле и Перу ремизираа на Копа. Следува дербито со Меси и Аргентина

Чиле и Перу ремизираа на Копа. Следува дербито со Меси и Аргентина

Чиле и Перу одиграа нерешено без голови 0-0 на воведниот натпревар на Копа Америка во САД.

Двократниот шампион Чиле беше нешто подобриот тим во прво полувреме, додека Перу ги имаше најдобрите шанси по паузата, но ниту една од страните не успеа да постигне гол.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Натпреварот изобилуваше со прекини и екипите направија дури 37 прекршоци, а бројните повреди предизвикаа прекини. „Се обидовме да играме, но Перу беше многу силен во одбраната и тие успеаја да ја скршат нашата игра“, изјави за новинарите селекторот на Чиле, Рикардо Гарека, кој беше селектор на Перу од 2015 до 2022 година.

По ремито, Чиле и Перу имаат по бод, додека Аргентина е на врвот на табелата во групата А, откако во првиот натпревар ја совлада Канада со 2:0.

Чиле во вторник ќе игра против Аргентина во Њу Џерси во реванш од финалето во 2016 година, додека Перу ќе игра против Канада во Канзас Сити.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Лапорта: Сега конечно сме во ситуација да делуваме на трансфер пазарот

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта рече дека во Ханси Флик ја гледа вистинската личн…