Дома Македонски спорт Чачиќ: Адеми беше пример за сите, од прв до последен!

Чачиќ: Адеми беше пример за сите, од прв до последен!

Утре Аријан Адеми ќе го одигра последниот натпревар во дресот на Динамо Загреб каде што настапуваше цели 13 години.

Од Динамо Адеми заминува како рекордер по бројот на трофеи, рекордер во европски настапи и втор на вечната листа во вкупни настапи. Динамо подготви специјални маички во чест на збогувањето на македонскиот репрезентативец (ТУКА).


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Покрај маичките од Динамо, „Бед Блу Бојс“ му подготвуваат спектакуларен проштален натпревар. За заминувањето на Адеми денес зборуваше и тренерот на хрватскиот гигант, Анте Чачиќ.

„Ќе треба да се навикнеме на ера без Адеми. Даде навистина многу за клубот, но и клубот му даде на него, сетете се на допинг аферата од која за фала му на богу излезе чист. Негова желба беше да си ја обезбеди иднинатан а семејството со ова заминување и сакаше да се прости кога е на највисоко ниво. Адеми е пример за секој од прв до последен во соблекувалната,. Јас му благодарам за се, а тој од сите аспекти и човечки и натпреварувачки заслужува да направиме се за ова простување да му остане во големо сеќавање“, изјави тренерот Чачиќ.

Последниот натпревар за Адеми во дресот на Динамо ќе биде дербито против Ријека. Кога се личните услови во прашање, Адеми во тимот на Пекинг Гуан ќе заработува 1.65 милиони евра годишно, а потпиша соработка на три години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Салфетка со потписот на Меси за Барселона продадена за скоро милион евра📷

Oткако неодамна беше објавено дека на аукција е ставена салфетката на која Лионел Меси пот…