Дома Фудбал Германија Холанѓанецот Ван Бомел седнува на клупата на Волфсбург

Холанѓанецот Ван Бомел седнува на клупата на Волфсбург

Бундеслигашот Волфсбург во следната сезона ќе влезе со нов тренер.

Клуботго напуша Оливер Глансер, а на него ќе го наследи Холанѓанецот Марк Ван Бомел. Ван Бомел ќе има прилика да го води Волфсбург и во Лигата на шампионите бидејќи овој тим сезната ја заврши на четвртата позиција во германската елита.

Во својата кариера поранешниот фудбалер и денешен тренер, единствениот тренерски ангажман го имаше во

ПСВ каде што беше до 2019 година. Работите во Бундеслигата добро ги познава со оглед на тоа што пет години, од 2006 до 2011 како играч настапуваше за Баерн Минхен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Фудбалерот кој го испровоцира црвениот картон на Нуњез добивал закани по живот

Дарвин Нуњез нема по добро да го памети мечот против Кристал Палас, откако доби црвен карт…