Дома Останати Кошарка НБА Харден испишуваше историја – изедначи рекорд на Коби и напрви нешто кое никој не го направил!

Харден испишуваше историја – изедначи рекорд на Коби и напрви нешто кое никој не го направил!

0
harden

Џејмс Харден изминатата вечер одигра уште еден фантастичен натпревар во победата на неговиот тим против Кливленд од 141:113.

Кливленд оваа сезона е еден од најлошите тимови во лигата, па Харден буквално ги уништи. НБА ѕвездата стигна до трипл-дабл учинок од 43 поени, 12 асистенции и 10 скокови.

Она што е посебно неверојатно што Харден тоа го направи за само 29 минути и 34 секунди игра. Така тој стана првиот кошаркар во НБА лигата кој стигнал до трипл-дабл со најмалку 40 поени за помалку од половина час поминат на паркетот.

Покрај ова Харден со овој поентерски учинок стигна до просек од 40.5 поени по натпревар на последните 15 натпревари. Такво нешто претходно му успеало само уште на Коби Брајант во 1976 година.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Американците во чудо: Како може Дончиќ да има повеќе гласови од Стеф Кари за Ол Стар?

Словенското чудо Лука Дончиќ е трет по бројот на гласови за „Ол Стар“ веднаш позади Леброн…