Дома Останати Авто Мото Хамилтон позитивен на Ковид-19, нема да вози на втората трка во Бахреин

Хамилтон позитивен на Ковид-19, нема да вози на втората трка во Бахреин

Луис Хамилтон оваа недела славеше на трката за Големата награда на Бахреин и во викендот кој следи Бахреин ќе биде домаќин на најбрзиот караван.

Имено, според календарот Бахреин ќе организира две трки, а втората ќе ја гледаме овој викенд. Претходната беше и тоа како хаотична. На оваа трка славеше Луис Хамилтон кој претходно ја обезбеди титулата, сепак Хамилтон сака до крајот да забележи што повеќе победи за да се издвои на врвот на вечната листа.

Но, неговите работи не одат според планот затоа што нема да вози во викендот кој следи. Потврдено е дека Хамилтон е позитивен на Ковид-19 и нема да учествува на трката во недела.

Дополнително ќе биде познато кој ќе го замени Хамилтон во Мерцедес.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Можен скандал на СП: Словенците биле затруени пред дуелот со Египет?!

Со ремито против домаќинот Египет (25:25) Словенија остана без настап во четвртфиналето на…