Дома Останати Авто Мото Формула 1 и следната сезона со истите гуми

Формула 1 и следната сезона со истите гуми

Болидите во Формула 1 следната сезона ќе ги користат истите гуми како овие. Оваа одлука беше донесена едногласно од сите тимови.

Откако новата спецификација на гуми, планирана за 2020 година, не ги задоволи барањата, екипите одлучија да не сменат ништо за новата сезона во Формула 1.

Тимовите ги тестираа новите гуми во Остин и Абу Даби, меѓутоа тие не ги донесоа очекуваните и посакуваните резултати. Поточно, прототипот на гуми од 2020. година доби многу критики.

“Откако беше тестирана и анализирана новата спецификација на гуми за 2020. година, се одржа гласање во согласност со член 12.6.1 од техничкиот правилник. Гласањето резултираше во едногласна одлука на тимовите да ја задржат спецификацијата на гумите од 2019 година за 2020 година.”

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Леклер: Во Монца сфатив што значи да бидеш дел од Ферари

Младиот возач Шарл Леклер минатата сезона доби шанса во Ферари и ја искористи максимално. …