Дома Останати Авто Мото Форд се враќа во Формула 1!

Форд се враќа во Формула 1!


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Aмерканската автомобилска компанија Форд се враќа во Формула 1, но од 2026 година како партнер на Ред Бул.

Експанзијата на Формула 1 е голема овие години и во наредните се очекуваат нови проекти. Дел од тие проекти ќе биде компанијата од Детроит – Форд.

Американскиот производител на возила заедно со Ред Бул ќе креира агрегат и ќе ја преземе улогата на Хонда кој минатата година отстапи од соработката со австрискиот тим.

За 2026 година покрај Ред Бул и Форд како производители на мотори се потврдени: Алпина, Ауди, Ферари, Хонда и Мерцедес.

Форд беше исклучен од Формула 1 уште во 2004 година и ова е големо враќање на славата автомобилска куќа.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Ова е реткост во Формула 1: Се судрија тимски колеги! 🎥

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Нова сезона во Формула 1 ден…