Дома Фудбал Останато ФИФА со 2.46 милијарди евра ќе го спасува глобалниот фудбал

ФИФА со 2.46 милијарди евра ќе го спасува глобалниот фудбал

„Њујорк Тајмс“ објави како Светската фудбалска федерација има намера да создаде фонд за да помогне на фудбалската индустрија која се соочува со криза поради пандемијата од коронавирусот.

ФИФА е спремна да тргне во реализација на планот за спас на фудбалската индустрија.

Во Светската фудбалска организација се свесни дека клубовите е имаат проблеми со кризата, а еден веќе банкротираше. Жилина од Словечка објави банкрот иако пред прекинот на првенството клубот беше на втората позиција во домашното првенство.

Бројни клубови се приморани да ги намалуваат платите на фудбалерите.

„ФИФА е во цврста финансиска положба и наша должност е да направиме се што можеме за да помогнеме во овој момент. Поради тоа потврдуваме дека се работи на разни опции за помош на фудбалските заедници ширум светот“, соопштија од ФИФА.

Според информациите ФИФА имала парична резерва во износ од 2.46 милијарди евра и сега разгледува опција за користење на оваа резерва за да помогне на фудбалот.

Службениците на ФИФА со седиште во Цирих го проценуваат краткорочното и долготрајното влијание на коронавирусот на глобалниот фудбал, а после ќе утврдуваат на кој начин може да помогнат. Фондот (паричната резерва) би можел да обезбеди некакви кредити со цел брзо да се обезбеди финансиската поддршка.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Харгривс: Вернер ќе ја грее клупата во Ливерпул

Раководството на Ливерпул веќе подолго време работи на трансферот на напаѓачот на Лајпциг,…