Дома Останати Кошарка НБА Уште едно признание за Дончиќ: Стана најмладиот добитник од 2012 година

Уште едно признание за Дончиќ: Стана најмладиот добитник од 2012 година

Асот на Далас Маверикс, Лука Дончиќ и официјално го доби признанието за најдобар стрелец во НБА во сезоната 2023/24.

Репрезентацијата на Словенија има одлична сезона и е во најтесниот круг на кандидати за најкорисен играч (МВП) во лигата.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Дончиќ регуларниот дел од сезоната го заврши со просек од 33,9 поени по меч. Со 25 години тој е најмладиот добитник на оваа награда по Кевин Дурент во сезоната 2011/12.

Далас сезоната ја заврши на петтото место на Западот и во првото коло од плеј-офот ќе игра против Лос Анџелес Клиперс.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Чави потврди: Неговата иднина во Барселона е неизвесна!

Сезоната заврши за Барселона, но изгледа дека турбуленциите се уште не поминале. Сеуште не…