Дома Фудбал Уште една лига прогласи крај на сезоната без шампион

Уште една лига прогласи крај на сезоната без шампион

Во Мексико е одлучено по кратка постапка да ја прекинат сезоната.

Фудбалското првенство во Мексико одигра 10. кола пред да се прекине првенството поради коронавирусот, а после повеќемесечни преговори е донесена одлука сезоната да биде прекината.

Главна причина е секако пандемијата која во Мексико не стивнува. Дури осум играчи се заразени во третопласираната екипа Сантос Лагуна, па одлуката беше очекувана.

„Девет клубови ја поддржаа оваа одлука.“ – пишуваа тамошните медиуми.

Мексиканците одлучиле да ја поништат табелата без прогласен шампион, но Круз Азул и Леон кои се наоѓаат на врвот ќе учествуваат во следното издание на КОНКАКАФ.

Следната сезона треба да започне на средината на јули.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

„Историски момент беше денес да се гледа Македонија, срцето ми е полно за Пандев“

Марио Ѓуровски како што најавивме е дел од нашиот експертски кој ги коментира натпреварите…