Дома Фудбал Лига на шампиони Утре е „Денот Д“ за европскиот фудбал: УЕФА ќе предложи нов формат за ЛШ и ЛЕ

Утре е „Денот Д“ за европскиот фудбал: УЕФА ќе предложи нов формат за ЛШ и ЛЕ

УЕФА во вторник ќе донесе конечна одлука за тоа како да заврши сезоната во европскиот фудбал, а денеска пристигнаа информации дека би можел да се игра фајнл-фор во Лигата на шампиони и Лига Европа.

Утре се очекува Европската фудбалска централа да го одложи Европското првенство, а тоа ќе овозможи националните првенства да се играат до крајот на јуни и почетокот на јули.

Што се однесува до Лигата на шампиони и Лига Европа најверојатно ќе се играат завршни фајнл фор турнири. Се очекува осминафиналето да се одигра регуларно, а потоа во четвртфиналето да се игра по еден натпревар на неутрален терен.

УЕФА мораше да најде ново решение и според нив во мај може да се игра Ф4 на кое ќе бидат четири екипи, две полуфиналиња и едно финале на 30 мај.

Повеќе детали УЕФА ќе соопшти утре после состанокот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Човекот кој го откри Гризман: Во Барса не му подаваат, се гледа дека има проблем и не ужива

Човекот кој го откри Антоан Гризман и тоа како младо момче даде интервју за „Мундо Депорти…