Дома Фудбал Англија Трагична вест од Островот: Почина голманот кој го одбрани неверојатниот удар на Пеле (ВИДЕО)

Трагична вест од Островот: Почина голманот кој го одбрани неверојатниот удар на Пеле (ВИДЕО)

0

Oд Англија утрово пристигнува тажна вест.

Голманот Гордон Бенкс кој беше симбол за голманската позиција во англиската фудбалска репрезентација во 60-тите и 70-тите години утрово го напушти овој свет.
Како што пренесуваат медиуми, 81 годишниот Бенкс заминал мирно во родниот Шефилд.

Бенкс го бранеше голот на Англија кога оваа репрезентација стигна до светската титула во 1966 година.

Покрај освоената титула во 1966 година, посебен момент на Бенкс беше „одбраната векот“ на Светското првенство во 1970 година.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Јаховиќ направи глупост и заработи црвен картон против Фенербахче (ВИДЕО)

Македонскиот напаѓач од редовите на Коњаспор Адис Јаховиќ направи несфатлив потег во натпр…