Дома Фудбал Останато Тинејџерот на Манчестер Јунајтед вчера испиша историја

Тинејџерот на Манчестер Јунајтед вчера испиша историја

Meјсон Гринвуд на две недели пред да наполни 18 години се запиша во аналите на еден од најголемите клубови во светот.

Во 73-тата минута од натпреварот од првото коло во Лигата на Европа, младиот крилен напаѓач на Манчестер Јунајтед постигна голот за победа против Астана (1:0).

Така тој стана првиот играч роден во овој милениум кој постигнал гол за сениорсиот тим на Манчестер Јунајтед.

Гринвуд минатата сезона играше одлично за тимот до 18 години на Јунајтед во Премиер лигата и Лигатан а шампионите, а Солскјер во пролетниот дел од сезоната го приклучи на првиот тим и започна да го користи како десно крило.

Во првите пет кола оваа сезона собра 47 минути како резерва.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Фалеше само гол: Го видовте малото шоу на Санчо против Херта? (ВИДЕО)

Вчера Борусија Дортмунд победи со минимални 1:0 против Херта, единствениот гол на натпрева…