Дома Фудбал Англија Тие им се главни конкуренти за титулата, но Манчестер Сити ги воодушеви сите со оваа објава за Ливерпул

Тие им се главни конкуренти за титулата, но Манчестер Сити ги воодушеви сите со оваа објава за Ливерпул

0

Пред 30 години се случи една од најголемите несреќи во светот на спортот на стадионот „Хилсборо“ кога загинаа 96 навивачи.

Трагедијата на „Хилсборо“ и понатаму е рана во срцето на сите во Ливерпул, со оглед на тоа што тој трагичен 15. април 1989. година, на натпреварот во полуфиналето од ФА Купот против Нотингем Форест животот го загубија 96 навивачи на „Црвените“.

Денеска поминаа точно 30 години од оваа трагедија која го потресе фудбалскиот свет. Целиот свет денеска се сеќава на „Хилсборо“ и Ливерпул, па различи клубови од Англија, но и од целиот свет испратија порака до Ливерпул во знак на поддршка.

Еден од првите кои се огласи е и Манчестер Сити кој им оддаде поддршка на Ливерпул со што целата јавност се воодушеви, бидејќи познато е дека со сите сили се борат со Ливерпул оваа сезона за титулата шампион на Англија.


Следете го Sportski.mk и на


 

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Рафаел Ван Дер Варт го промени спортот! (ФОТО)

Рафаел Ван Дер Варт направи голема промена во својот живот. Поранешниот холандски фудбалер…