Дома Фудбал Репрезентации Тешки обвинувања: Најпознатиот хрватски коментатор препродавал влезници за СП?!

Тешки обвинувања: Најпознатиот хрватски коментатор препродавал влезници за СП?!

cosic

Најпознатито хрватски коментатор Драго Ќосиќ се најде под истрага.

Ќосиќ е познат по својот темперамент при коментирањето на натпреварите, а сега се обвинува дека продавал влезници за Светското првенство во Русија на „црниот пазар“.

Се започнало од ФИФА кога светската фудбалска организација побарал извештај од јавните телевизии во Европа, помеѓу нив била и хрватска ХРТ. Кога ФИФА го побарала извештајот од ХРТ, според сериските броеви на картите било утврдено дека нешто не е во ред.

Започната е истрага, а потоа според некои информации на медиумите познатиот хрватски коментатор бил повикан на разговор. Наводно, Ќосиќ се бранел дека картите ги поделил на негови пријатели и дека не е информиран дали тие биле на натпреварите или пак ги препродавале.

Цените на картите на „црниот пазар“ достигнувале цена и до 20.000 евра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Фудбалер имаше сообраќајна несреќа – може да му биде ампутирана раката

Фудбалерот на француски Дижон и алжирски репрезентативец Јасин Бенжи доживеа сообраќајна н…