Дома Фудбал Лига на шампиони Тандемот Гнабри – Левандовски е најдобар во историјата на ЛШ

Тандемот Гнабри – Левандовски е најдобар во историјата на ЛШ

Taндемот на Баерн Минхен Левандовски – Гнабри влезе во историјата на Лигата на шампионите како најдобар во најелитното клупско натпреварување.

Гнабри и Левандовски успеаа да го надминат бројот на голови на тандемот на Реал Роналдо – Бејл. Оваа сезона во Лигата на шампионите која е скратена Гнабри и Левандовски постигнаа 24 гола, Роналдо и Бејл во сезоната 2013/14 вкупно реализира 23 погодоци.

Треба да се спомене дека Гнабри и Левандовски успеаа да го срушат рекордот со два натпревари помалку затоа што во четвртфиналето и полуфиналето се играше по еден натпревар.

Оваа бројка Гнабри и Лева ќе имаат шанса да ја подобрат во недела кога од 21:00 часот се игра финалето во Лисабон.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Децата на Модриќ го прекинаа интервјуто: Тато мора да си одиме 🎥

Лука Модриќ синоќа ја освои 5-та титула во Лигата на шампиони и стана еден од најтрофејнит…