Дома Фудбал Останато Сколс со совет до Јунајтед: Потребен им е Модриќ

Сколс со совет до Јунајтед: Потребен им е Модриќ

0
scholes

Легендарниот Пол Сколс е убеден дека фудбалер како Лука Модриќ би го спасил Манчестер Јунајтед.

Златните времиња на Манчестер Јунајтед одамна завршија, а екипата која денеска ја води Жозе Мурињо страда на сите фронтови, што тешко им е на оние кои се тесно поврзани за овој клуб, меѓу кои е секако и Пол Сколс. Сколс смета дека на Јунајтед му недостасува квалитет, а зборувајќи за играчите кои би можеле да му помогнат на Јунајтед го издвои Модриќ кој неодамна ја доби наградата за најдобар фудбалер во светот.

„Кога ќе ги погледнам играчите на Јунајтед, гледам дека им треба неколку играчи од светска класа. Особено во средниот ред, а мислам дека Модриќ тука одлично би се снашол. Тој е играч кој знае да ги поврзе линиите и да ја контролира средината на теренот. Играч кој има квалитет да даде добра топка и да креира шанса“, изјави Сколс.

Потсетуваме, Сколс одигра 17 незаборавни сезони во дресот на Јунајтед во Премиер лигата, вкупно 676 настапи за „Црвените ѓаволи“ во сите натпреварувања и 150 гола, што е одлична статистика за еден играч за врска. Со Јунајтед освои 10 премиерлигашки натпревари, три ФА купа и две Лиги на Шампиони.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Гатузо: Малку атмосферата, малку судијата, но нема оправдување

Милан со вчерашниот пораз од Олимпијакос во Пиреа со резултат од 3:1 беше елиминиран од Ли…