Дома Македонски спорт Мак ракомет Сери: Пасијата по ракометот во Битола е нешто ново за мене

Сери: Пасијата по ракометот во Битола е нешто ново за мене

Eурофарм Пелистер направи големи промени на позицијата лев бек, заминаа Обрадовиќ, Мандалиниќ и Табоада, а ново име до овој момент на оваа позиција е Французинот Руди Сери.

Сери денес беше претставен пред медиумите, а 28-годишниот ракометар ги кажа и првите импресии од градот и клубот.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


„Одлично ми е тука. Добро сум прифатен во градот и во клубот. Градот е прекрасен, веќе гостував тука како противник и сега сум задоволен што ќе живеам во Битола.

За мене ново искуство е тренер кој говори англиски и екипа која комуницира на повеќе јазици во соблекувалната. Напорно работиме, можеби малку повеќе од другите екипи, но имаме многу новајлии и по три недели работа нестрпливо ги чекаме натпреварите.

Пасијата на луѓето по ракометот тука е нешто ново за мене. Еднаш гостував со Бидасоа Ирун во Битола и бев импресиониран од амбиентот во салата. Поинаков е клубот и градот од француските и шпанските, но тука сум да научам и да се привикнам на македонскиот стил“, изјави Сери.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Ангеловски: Се надеваме на вајлд-карта за ЛШ

Во рамките од 13 коло во групата „А“ од ракометната Лига на шампионите Еурофарм Пелистер ќ…