Дома Македонски спорт Мак ракомет РК Алкалоид утре го игра првиот официјален натпревар

РК Алкалоид утре го игра првиот официјален натпревар

На 18.9.2021 (сабота) од 12:00 часот во СЦ „Борис Трајковски“, РК „Алкалоид“ ќе го одигра првиот официјален натпревар против РК „Металург – РА“. РК „Алкалоид“, како новоформиран клуб, сезоната ја започнува во машката Прва лига, во која оваа сезона ќе се натпреваруваат 19 екипи.

Екипата на РК „Алкалоид“ е веќе формирана, а играчите се во полн тренажен процес и подготвени за предизвиците кои доаѓаат во ракометната сезона. Екипата е составена од млади, талентирани ракометари, кои биле дел од младинските состави на нашата ракометна репрезентација, но и дел од сениорскиот состав.

СОСТАВ:

Голмани: Иван Галевски, Ѓорѓи Ерманоски, Валентино Штаковски

Бекови: Мартин Серафимов, Игор Ѓоргиев, Теодор Тодески, Олег Јорданов, Михаил Ивановски, Божидар Илиески

Кружни напаѓачи: Кристијан Симоноски, Марко Стојковиќ, Дамјан Георгиевски

Крила: Дарио Кофилоски, Александар Стојков, Мартин Димовски, Михајло Костовски

СТРУЧЕН ШТАБ:

.Главен тренер: Љубомир Савевски

Помошници тренери: Биљана Црвенковска, Бранислав Ангеловски, Влатко Котески

Кондициски тренер: Петар Баснарков

Физиотерапевт: Тошо Ристовски

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Зорица Блажевска: Навивањето Металург да згасне нема да помогне никому!

Денес Металург поради финансиските проблеми остана без уште еден француски ракометар. Отка…