Дома Фудбал Останато Рекордерка: Бразилка играше на седум светски првенства, а сега настапи и на седмите олимписки игри!

Рекордерка: Бразилка играше на седум светски првенства, а сега настапи и на седмите олимписки игри!

Репрезентативката на Бразил Формиџа која денес настапи на отварањето на женскиот фудбалски турнир во Токио се запиша во историјата откако за неа ова се седми Олимписки игри почнувајќи од Атланта во 1996 година.

Формиџа е првата бразилска спортиска која собра седум настапи на ЛОИ, а само 31 спортист од 1986 година па наваму имале седум или повеќе настапи. Рекордер со десет е Канаѓанецот Јан Милер.

Пред две години 43-годишната Формиџа играше и на нејзиното седмо Светско првенство, па така сега и со седмиот настап на ЛОИ во Бразил и нема рамен во било која конкуренција (машка или женска). Таа е рекордерка и по бројот на репрезентативни настапи.

Денес Бразил на ЛОИ ја победи Кина со 5:0.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Aгуеро по трансферот во Барселона си купи ново „Ферари“ 📸

Искусниот аргентински напаѓач Серхио Агуеро стана нов член на Барселона и веднаш реши да с…