Дома Видео Реал славеше против немоќниот Интер, Баерн обезбеди пласман во осминафиналето

Реал славеше против немоќниот Интер, Баерн обезбеди пласман во осминафиналето

Фудбалерите на Реал Мадрид вечерва во гости го победија Интер со 2:0 во натпревар од четвртото коло од групната фаза во ЛШ.

Кралскиот клуб полесно од очекувањата стигна до победа на Меаца и се врати во борба за првото место во групата, а на Интер сега му останува само теоретска шанса да се пласира во нокаут фазата.

Натпреварот за Реал одлично започна откако Барела го фаулира Начо, а судијата покажа на белата точка. Сигурен реализатор беше Еден Азар за водство од 1:0.

Малерот за Интер продолжи во 32. минута. Видал падна во шеснаесетникот, бараше пенал, но судијата само одмавна со раката. Чилеанецот жестоко реагираше, а англискиот судија за неколку секунди му покажа два жолти картони, односно црвен.

Тоа доста им ја олесна работата на Реал. Натпреварот беше решен во 59. минута кога Хакими постигна автогол и така ги постави конечните 2:0.

Во оваа група прв е Менхенгладбах со осум бода, а бод помалку има Реал Мадрид. Трет е Шахтјор со четири, а Интер е на последното место со само два освоени бода на четири натпревари.

Вечерва интересно беше и во групата А каде Баерн Минхен на свој терен го победи Салзбург со 3:1 и си обезбеди пласман во осминафиналето.

Баерн поведе во 42. минута со голот на Левандовски, а домашниот тим ја зголемија предноста на почетокот од вториот дел кога Вобер си постигна автогол.

На семафорот 3:0 стоеше во 68. минута, а во листата на стрелци се запиша Сане. Конечните 3:1 ги постави Бериша пет минути подоцна кој постигна утешен погодок за својата екипа.

Изненадување во оваа група вечерва имаше во Мадрид каде играа Атлетико и Локомотив од Москва, а натпреварот на крајот заврши без голови.

Баерн е прв во групата со 12 бода, а второпласираниот Атлетико има пет. Локовотив освои три бода, а последнопласираниот Салзбург е со еден освоен бод.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Видео

Проверете

Голеада на „Олд Трафорд“: Јунајтед го елиминира Ливерпул🎥

Манчестер Јунајтед и Ливерпул одиграа фантастичен меч со пет гола во ФА Купот, а на крајот…