Дома Фудбал Италија Проблем за Наполи: Се повреди Кулибали

Проблем за Наполи: Се повреди Кулибали

Дефанзивецот на Наполи Калид Кулибали ја повреди задната ложа и ќе биде надвор од терените најмалку еден месец.

Сенегалецот беше заменет во натпреварот со Сасуоло (2:2) во средата. Во прв момент не беше јасна таквата одлука на тренерот на Спалети, но подоцна се покажа дека се работи за повреда. Кулибали ќе биде надвор од терените барем до почетокот на јануари.

Но, Наполи ниту тогаш нема да може да смета на него затоа што го чека Купот на африканскиот нации кој стартува на 9. јануари. Во случај Сенегалците да ја оправдаат улогата на фаворит и да одат до завршницата Наполи на Кулибали би можел да смета дури во февруари.

Во овој момент тимот од југот на Италија е лидер во Серија А со 36 бодови, еден повеќе од Милан, а два повеќе од Интер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Рашфорд побрз од судискиот свиреж за голема победа на Јунајтед

Манчестер Јунајтед постигна важна победа против Вест Хем и тоа буквално во последните секу…