Дома Видео При интонирањето на химната стоеа со рака на уста и „пиштол на глава“ 🎥

При интонирањето на химната стоеа со рака на уста и „пиштол на глава“ 🎥

Пред вечрашното полуфинале во Африканскиот Куп во кое Брегот на Слоновата Коска славеше 1:0 против ДР Конго вниманието привлекоа репрезентативците на ДР Конго.

Фудбалерите на оваа репрезентација во текот на интонирањето на химната својата држава пред натпреварот ги ставиај рацете на уста, а имаа симулираа пиштол ставен на глава.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Ваквиот потег е нивни протест против насилствата и убиствата кои се синоним за Конго.

Според проценките на меѓународните организации во последните 30-тина година во Конго биле убиени над шест милиони луѓе, но и уште толку избегале од своите домови. Исто така околу два милиони деца се во опасност од умирање од глад.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Видео

Проверете

Шкупи им се закани на навивачите дека ќе ги казнува и ќе ги брка од стадион

Подолг период управата на Шкупи има проблеми со сопствените навивачи или барем со поголем …