Дома Останати Кошарка Пред Србија падна и Италија: Србите завршуваат како први во групата (ВИДЕО)

Пред Србија падна и Италија: Србите завршуваат како први во групата (ВИДЕО)

Денес на Светското првенство во Кина во групата Д беше одиграно дербито помеѓу Италија и Србија.

Србија во овој натпревар ја оправда фаворитската улога и славеше со резултат 77:92.

Во првото полувреме видовме одлична кошарка, а Италија го следеше темпото на Србија во погледемиот дел од првата четвртина.

Сепак, попуштија во самата завршница од првата четвртина и тоа се пренесе и во втората четвртина, па на одмор Италијанците заминаа со осум поени заостанување. Беше 50:42 за Србија.

Третата четвртина подобро ја отвори Италија која за малку не дојде до пресврт. Сепак Србија во продолжението ја врата подобрата игра и успеа одново да направи поголема предност.

Најефикасен кај Србија беше Богдановиќ со 31 поен, Јокиќ 15, Јовиќ 12 и Радуљица 13 (сите од слободни фрлаа.

Кај Италијаните Галинари постигна 26 го следеше Белинели со 13, колку што уфрли и Хакет.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Русите до Тодоров: Каде ви е Мекејлеб?

Кошаркарската репрезентација на Македонија вчера играше натпревар против Русија во рамките…