Дома Фудбал Останато Предраг Мијатовиќ осуден на една година затвор

Предраг Мијатовиќ осуден на една година затвор

Поранешниот фудбалер и функционер на Реал Мадрид, Преград Мијатовиќ се спогоди со шпанскиот суд и е одуден на една година затвор.

Мијатовиќ беше обвинет дека затаил околу 600.000 евра данок во периодот од 2011 до 2014 година, а тој ја прифати вината по повод обвиненијата.

Како што налага шпанскиот закок, Мијатовиќ нема да мора да ја отслужи казната во затвор, туку може да плати финансиски.

Исто како и во случајот со Роналдо, Меси, Мурињо и Мијатовиќ ќе плаќа 10 евра на ден, но за две години, што значи дека ќе плати 7.300 евра.

Притоа, Мијатовиќ се согласил да плати за затаениот данок, сума која отприлика изнедува 240.000 евра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Чудна ситуација во Португалија: Од сред натпревар во карантин!

Португалската лига е првенство во сенка на првите топ 5 првенства, но сепак се следи во Ев…