Дома Останати Прв случај на корона во ракоментот: Данскиот суперстар е позитивен

Прв случај на корона во ракоментот: Данскиот суперстар е позитивен

Данецот Мадс Ленсах Ларсен е првиот професионален ракометар со дијагностициран Ковид-19.

Олимпискиот и светски шампион со данската селекција почувствувал симптоми на грип, се пријавил за тестирање и добил позитивни резултати. Сместен е во изолација и во моментов се чувствува добро.

„Во постојан контакт сме со нашиот лекарски тим, со здравствените работници и со властите. Ќе сториме се што е во наша моќ да го запреме ширењето на коронавирусот. Свесни сме за нашите обврски и одговорности во овие тешки моменти. Здравјето на нашите ракометари и вработени е наша главна цел“, изјави Џенифер Катерман, извршна директорка на Рајн Некар Левен чиј дрес го носи Ларсен.

Ларсен ја почна ракометната кариера во Копехнхаген, за потоа преку Нордсјиланд и Алборг да направи трансфер во Рајн Некар Левен во 2014 година.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Еден од најпознатите светски маратонци уапсен поради кршење на полицискиот час!

Поранешниот светски рекордер и најпознатиот промотор на Скопскиот маратон, Вилсон Кипсанг …